ty stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.
Protetyka
Stomatologia jest takim działem medycy, który zawiera wiele zagadnień dotyczących budowy i leczenia jamy ustnej oraz jej okolic. Z tego powodu można wyróżnić kilka specjalizacji w ramach stomatologii. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest protetyka stomatologiczna, która jest osobnym działem zajmującym się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych funkcji oraz estetyki zębów w jamie ustnej. W ramach leczenia protetycznego wyróżnia się takie elementy, jak korony, mosty, licówki oraz protezy. Można wyróżnić wiele rodzajów protez stomatologicznych, a podstawowym podziałem jest kryterium ruchomości, to znaczy czy dana proteza jest stała i nie można jej wyjąć, czy jest ruchoma, czyli dająca się wyjść z ust. Innym rozróżnieniem protez jest kwestia tego z jakiego materiału zostały one wykonane. Protetyka jest więc bardzo szerokim działem stomatologicznym, a usługi z tego zakresu świadczone przez gabinety stomatologiczne są różnorodne.
Jak wyglądają narzędzia stomatologiczne
Stomatologia, będąca dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym leczeniem zębów, jamy ustnej i okolic przyległych, jak każda inna dziedzina medyczna wymaga używania odpowiednich narzędzi. Gabinety stomatologiczne muszą być więc odpowiednio wyposażone we właściwe narzędzia, umożliwiające przeprowadzanie różnych zabiegów. Poza posiadaniem specjalistycznych przyrządów dentystycznych, lekarze dentyści muszą również zadbać o ich właściwą dezynfekcję i utrzymywanie ich sterylności. Przykładowymi narzędziami stomatologicznymi są różnego rodzaju wiertła, pincety czy nawet jednorazowego użytku skalpele do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zestaw posiadanych narzędzi w gabinetach stomatologicznych jest bardzo obszerny, ponieważ do różnego rodzaju zabiegów wykorzystuje się inne instrumenty. Istnieją specjalne sklepy specjalistyczne, dzięki którym stomatologowie zaopatrują się w odpowiednie przyrządy spełniające określone wymagania sanitarne. Używane narzędzia w gabinecie stomatologicznym są bardzo różnorodne.
Przebieg fluoryzacji zębów
Fluoryzacja bywa co jakiś czas obowiązkowo przeprowadzana w szkołach podstawowych. Jaki jest jednak cel fluoryzacji i czym dokładnie jest? Fluoryzacja polega na niczym innym, jak na nałożeniu specjalnego żelu na zęby, który zawiera duże stężenie fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga mineralizację szkliwa. Fluoryzacja zębów jest więc zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki przed próchnicą zębów. Warto więc raz na jakiś czas poddać się temu zabiegowi, ponieważ chroni on nasze zęby przed próchnicą. Gabinety stomatologiczne oferują fluoryzację w ramach działu profilaktyki stomatologicznej. Mimo że jest to zabieg mający chronić zęby to nie dla każdego fluoryzacja jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw warto zasięgnąć rady stomatologa. Sam zabieg fluoryzacji jest nieinwazyjny i bezpieczny dla szkliwa, przeciwwskazaniem może być jednak niekorzystna reakcja organizmu na nadmiar fluoru. Jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań, to fluoryzacja jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem pomagającym w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu.