chu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.
Są dwa główne rodzaje aparatów -
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom
Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, również dziecka, dlatego warto dbać o zęby swojej pociechy. Nieważne czy nasze dziecko ma jeszcze zęby mleczne, czy już pojawiły się pierwsze stałe ząbki. Kontrole wizyty u dentysty pozwolą zapobiegać wielu chorobom rozwijającym się w jamie ustnej. Nie należy obawiać się, że nasza pociecha będzie zestresowana w gabinecie i nie pozwoli, aby dentysta zbadał stan uzębienia. Lekarz ma swoje sposoby, aby zachęcić najmłodszych pacjentów do skorzystania z badania diagnostycznego. Gabinet dentystyczny, który jest przyjazny dzieciom różni się nieco od pozostałych placówek. Znajdziemy tam wiele kolorowych obrazków, które pomogą dziecku oderwać myśli o badaniu, wprowadzą przyjazną atmosferę i spowodują, że pociecha się odpręży i nabierze odwagi. Stomatolog z właściwym podejściem do dziecka będzie serdeczny i łagodny, samo badanie powinno być bezbolesne. Jeśli zajdzie potrzeba leczenia zębów - odbędzie się to również bez bólu. Obecne środki znieczulające nie wymagają robienia zastrzyków. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom lub nagrodę za to, że było dzielne. Buduje to pozytywny wizerunek lekarza.