powszechnie dostępna i bez większego problemu przyjmie nas lekarz stomatolog. Gdy z zębem dzieje się coś niepokojącego, to rozpoznaniem i dokładnym specjalistycznym badaniem zajmie się specjalista z działu stomatologii zachowawczej noszącej nazwę endodoncja. Wyleczy on chorobę miazgi zęba i chorobę tkanek około wierzchołkowych.
Kontrola uzębienia pacjenta pozwoli lekarzowi ocenić
Dentysta, czyli lekarz zajmujący się zębami, musi umieć wykonywać różnego rodzaju zabiegi związane z zębami, bo na tym polega jego zawód, związany z z odpowiednią dziedziną medycyny, którą jest stomatologia. Kontrola uzębienia pacjenta pozwoli lekarzowi ocenić stan jamy ustnej i konieczność wykonania odpowiednich zabiegów - leczenia tradycyjnego, leczenia kanałowego, który fachowo określa się terminem endodoncja, czy usuwania zęba, czyli ekstrakcji i zastąpienie go sztucznym. Na zębach wykonuje się też usuwanie kamienia czy wybielanie - wszystko zależy od tego, czego w danym momencie potrzeba naszym zębom do tego, żeby były zdrowe.
Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów to
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów to jedne z zabiegów medycznych, które wykonuje dentysta, czyli stomatolog. Stomatologia jest bowiem dziedziną medycyny związaną z zębami. O tym, że o zęby trzeba dbać, teoretycznie wie każdy z nas. Codzienne mycie zębów, czyszczenie nicią dentystyczną po jedzeniu, płukanie płynami antybakteryjnymi i regularne kontrole u stomatologa pozwalają nam na zachowanie zdrowego uśmiechu przez długi czas. Niestety niektórzy z nas idą do lekarza wtedy, kiedy ząb zaczyna bardzo boleć, a to znak choroby. Ból zęba oznacza, że dziura w nim jest o wiele większa, niż na początku, a więc może wymagać albo wspomnianej już endodoncji, albo nawet ekstrakcji, czyli usuwania zęba. Aby więc tego uniknąć, konieczne są regularne kontrole u dentysty. Bo to, że nic nam nie dolega, nie oznacza, że nie należy tego sprawdzić. Bo wcześniejsze wykrycie ewentualnego ubytku pozwala nam na tradycyjny sposób leczenia.